ИТ Новости - Хардвер

Asrock лансираше матична плоча со 6 графички картички

Повеќето од Вас ќе се запрашаат зошто 6 графички картички? Дали може да се користи за игри? Одговорот е не! Матичната плоча е направена специјално за генерирање БитКоин. Тоа е P2P онлајн валута којашто станува се повеќе популарна. Со други зборови матичната плоча е направена за „копање“ биткоини. Уште подобра вест е што вреднста на валутата секојдневно расте. Моментално е 645$...

Во продолжение следи видео за BitCoin и детали за матичната плоча.

Прочитајте повеќе...

Asrock најнов high-end модел на матична плоча

Најавен одличен high-end модел на матична плоча од Asrock Z87 Extreme11/ac. Z87 чипсет и неверојатни карактеристики како 22 SATA3 приклучоци (16 SAS-3), dual-channel Thunderbolt™ 2 и 4-way multi-GPU, што им дозволува на корисниците да го искористат максимумот од останатата опрема

Прочитајте повеќе...

Cooler Master најавија Nepton серија all-in-one CPU kuler

Одлична новост од CoolerMaster за гејмерите и оверклокерите. Лансирани два модели на кулери за процесор со водено ладење. Nepton 140XL i 280L имаат единствен CoolerMaster дизајн. Фабрички се наполнети и затворени за автоматско вградување што овозможува долгогодишна работа без одржување.
Се очекува да бидат во продажба пред крајот на годинава. За цените сеуште нема информации.

Прочитајте повеќе...

Cooler Master nepton

Извор: Techpowerup

Рецензија Google Samsung Nexus 10

Кога зборуваме за Android таблет, сите знаеме дека најдоброто нешто во оваа област се Nexus таблетите. Во следнава статија ќе ги разгледаме предностите и недостатоците на Nexus 10 таблетот на Google

Екранот е навистина зачудувачки, но како ќе се покажат останатите компоненти на Nexus таблетот? Дали навистина вреди да го купиме, или Nexus 7 таблетот уште ќе стои на врвот?

Перформансите на таблетот се навистина одлични и Android оперативниот систем би требало без никакви проблеми мазно работи на него. Во секој поглед, Nexus 10 таблетот може навистина да се пофали со одличниот хардвер.

 

Хардвер

 

Навистина ќе препознаете дека држите Samsung таблет во рацете кога ќе го фатите Nexus 10. Неможеме тоа да го наречеме добра или лоша страна на таблетот, но сепак го добивате истото чувство како со Samsung Galaxy Tab. Таблетот е многу лесен и тенок и го дели истиот дизајн со Galaxy Tab, со звучниците на двете страни. Уредот е направен од пластика со висок квалитет која овозможува истиот да тежи само 603 грама. Воопшто не делува евтино, иако во изработката нема алуминиум како на пример на Asus таблетот.

Повеќе: Рецензија Google Samsung Nexus 10

Првиот гејминг монитор со 240 Hz од EIZO

EIZO го лансираше новиот гејминг монитор со 240 херци рата на освежување. Моделот е FORIS FG2421, 23.5 инчи. Ова е досега најмалото задоцнување на приказ на слика кај мониторите, што дава многу пореална слика кај игрите особено кај симулациите за возење, летање и секако кај FPS (First Person Shoter) игрите. Контакстот е 5000:1 што овозможува да бидат видливи и најтемните детали.

Прочитајте повеќе на fareastgizmos.com...