ИТ Новости - Хардвер

Nexus 5 и Android 4.4 KitKat официјално претставени

После долг период на шпекулации, претпоставки и многу утнати предвидувања за датата на претставување, Google денес конечно го претстави новиот мобилен од Nexus серијата, Nexus 5. Заедно со Nexus 5 ја претстави и најновата верзија на својот оперативен систем Android 4.4 KitKat, па еве официјално да погледнеме што ново претстави Google.

Nexus 5

Nexus5_tilted

Како и претходниот модел и овој е произведен од страна на LG.

Nexus 5 каректеристики

Екран 4.95 инчен 1920x1080 екран (445 ppi)
Full HD IPS
Corning® Gorilla® Glass 3
Камера 1.3MP предна камера
8MP задна камера со оптичко стабилизирање на сликата
Димензии 69.17x137.84x8.59 mm
130g
Батерија 2300 mAh
Процесор Qualcomm Snapdragon™ 800, 2.26GHz
Adreno 330, 450MHz графички процесор
Безжични мрежи Dual-band Wi-Fi (2.4G/5G) 802.11 a/b/g/n/ac
NFC (Android Beam)
Bluetooth 4.0
Меморија 16/32 GB надворешна меморија
2 GB RAM меморија
Сензори GPS
Gyroscope
Accelerometer
Compass
Proximity/Ambient Light
Pressure
Hall

Прочитајте повеќе на smartportal.mk

Wordpress итегрирање на Follow копче

Доколку користите Wordpress блог, познато ви е копчето :

Досега беше достапно само на блогот во статус делот. Сега е воведена опција за интегрирање на други страници.

На линкот подолу е упатство како лесно да го интегрирате копчето за следење на било која страница.

Прочитајте повеќе...

AdWords Impression Share

Доколку користите AdWords во вашата интернет маркетинг кампања, најчести метрики за функционалноста на кампањата се бројот на кликови и бројот на импресии. Според статистиките, овие метрики не се доволно релевантни. Поточна метрика се бројот на поделени импресии (impression share). Поделени импресии е бројот на импресии поделен со бројот на очекувани импресии во маркетинг кампањата.

Постојат повеќе типови на поделени импресии. На линкот подолу ќе дознаете повеќе за поделените импресии во AdWords кампањите, како и методи за нивно подобрување.

Прочитајте повеќе...

18 алатки за оптимизација на големина на слики

За SEO оптимизација на стрниците, брзината на вчитување е еден од поважните фактори. Голем удел во брзината на вчитување на вашата веб страница е големината на сликите. Со оптимизација на сликите брзината на вчитување може да се зголеми и до 10 пати. Во продолжение се бесплатни алатки со кои многу лесно ќе ги намалите и оптимизирате сликите.

Прочитај повеќе...

12 бесплатни алатки за мониторирање на достапноста на вашата страница

Достапноста е еден од поважните елементи за квалитетот на Вашиот веб сајт. Според статистиките, посетителите по 2-3 пати неуспешни обиди за пристапување на веб страница, повеќе не се враќаат на истата. Проблемите можат да бидат хардверски, доколку е недостапен серверот на којшто е хостирана страницата или софтверски доколку има грешки во програмирањето.

Подолу е листа од 12 бесплатни алатки кои ви нудат мониторинг на Вашата страница. Кога страницата е недостапна, добивата известувања по е-маил. Дополнително, има статистики за достапноста на страницата во одреден период.

Прочитајте повеќе...

Веб страницата користи колачиња за да Ви овозможиме најдобро корисничко искуство. Прочитајте повеќе

OK

Визија

Да станеме Вашето омилено место за комплетен избор на ИТ опрема и услуги. Да нè препознавате како синоним за извонредност во сите аспекти на компјутерската технологија. Заедно да создадеме исклучителни вредности преку имплементација на современите информациско-комуникациски технологии. Повеќе...

Мисија

Целокупен технолошки напредок преку промоција на врвни технологии, квалитетна услуга и поддршка со компетитивни цени и задоволни потрушувачи.

Повеќе...

Контакт

 ул. Фрањо Клуз бр.12/1-4

 02 3 100 700

 info (@) ddcom.mk

Работно време:

Понеделник - Петок

09:00-16:00